bezpieczne w centrum zmian

 

„Każde rodzące się niemowlę przynosi ze sobą coś własnego, indywidualnego, czego na Ziemi jeszcze nie było. Sztuka pedagogiczna rodziców i wychowawców polega na tym, aby pomóc dziecku odkryć w sobie to, co w nim swoistego.” 

J. Korczak „Modlitwa wychowawcy”

Gry i programy dla dzieci – jak wybrać?  Część pierwsza.

Każdemu z rodziców zależy na kształtowaniu zainteresowań i uzdolnień dziecka. W celu stymulacji rozwoju naszego dziecka coraz częściej kupujemy komputerowe gry i zabawy edukacyjne. Pragniemy aby korzystając z programu dziecko mogło uczyć się, poszerzać wiedzę, bawić się, a jednocześnie chcemy mieć pewność, że zakupiony program jest bezpieczny. Przy tak dużym wyborze programów nie jest to proste.  
 
Jak wybrać te, które spełniają oczekiwania dorosłych i dzieci – będą bawiły i uczyły jednocześnie,
a także gwarantowały bezpieczną i mądrą zabawę?

Z pomocą przychodzi nam PEGI - Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier (Pan-European Game Information, PEGI) - stworzony w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. System ten, jednolity i stosowany obecnie w większości krajów Europy, został wprowadzony wiosną 2003 r. i zastąpił krajowe systemy ratingu wiekowego.

Czym są ratingi?

Ratingi wiekowe to systemy stosowane w celu zapewnienia, że treść utworów rozrywkowych, takich jak filmy, nagrania wideo, DVD czy gry komputerowe, są opatrzone jednoznaczną informacją o grupie wiekowej, dla której są najbardziej odpowiednie. Ratingi wiekowe to informacja dotycząca treści oraz wieku, od którego dozwolone jest stosowanie określonej gry czy programu.

Wskazówki dla rodziców.

Oznakowanie PEGI zapewnia doradztwo dotyczące stosowności gier dla poszczególnych grup wiekowych. Jednak każde dziecko jest inne. To rodzice powinni podjąć ostateczną decyzję co do tego, jakie obrazy i doświadczenia są odpowiednie dla ich dzieci. Zatem, zanim kupisz grę, obejrzyj dokładnie jej opakowanie!

  • Zawsze sprawdzaj oznakowanie na opakowaniu. Na każdym pudełku z grą przeznaczoną dla dzieci znajdziesz ikonę 3+ lub 7+, które oznaczają, że gra nie zawiera treści szkodliwych dla dzieci w tym wieku. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

 

  • Drugi typ oznakowania PEGI dotyczy rodzaju treści zawartych w grze. Jeśli na pudełku znajdziesz jedną z opisanych ikon: przemoc, seks, możesz mieć pewność, że nie jest to gra odpowiednia dla dziecka.

 

Wulgarne słownictwo

Strach

Przemoc

Treści erotyczne

Dyskryminacja

Narkotyki

 

Hazard

Online gameplay

Rozmawiaj z dziećmi o grach!

  • Z góry ustal z dzieckiem zasady: w co, jak długo i kiedy Twoje dziecko może grać, w razie sprzeciwu dziecka wyjaśnij przyczyny swojej decyzji.
  • Zapoznaj się ze streszczeniem lub opisem treści gry, a najlepiej sam w nią najpierw zagraj.
  • Graj ze swoimi dziećmi, nadzoruj je podczas gry i rozmawiaj z nimi o tym, dlaczego niektóre gry nie są dla nich odpowiednie.
  • Pamiętaj, że niektóre gry internetowe umożliwiają pobranie dodatkowego oprogramowania, które może zmienić treść gry i jej klasyfikację wiekową.
  • W gry internetowe zazwyczaj gra się w wirtualnych grupach, w których konieczne jest kontaktowanie się z nieznanymi osobami. Powiedz dzieciom, aby nie podawały swoich danych i mówiły Ci o niewłaściwych zachowaniach.

Jeśli chcesz wiedzieć jak została sklasyfikowana określona gra, możesz to łatwo sprawdzić
w bazie danych PEGI. Baza ta zawiera wszystkie gry sklasyfikowane w systemie PEGI od czasu jego powstania tzn. od 03/01/2003:

 www.pegi.info/pl/index/id/573 

Więcej informacji na stronach:                                                    

www.pegi.info

www.pegionline.eu

Wyszukiwanie

© 2008 Wszystkie prawa zastrzeżone.

 Copyright EPM@ press